תחומי עיסוק – תעבורה​

נהיגה בשכרות/ סמים/ סרוב לבדיקת שכרות:​

החוק בישראל קובע כי "שיכור" הוא אחד מאלה:

 

1. מי ששותה משקה משכר בעת נהיגה או בעת שהוא ממונה על הרכב;

2. מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן;

3. מי שבגופו מצוי אלכוהול בריכוז הגבוה מהריכוז שקבע שר התחבורה, בהתייעצות עם שר הבריאות ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת;

4. מי שנתון תחת השפעת משקה משכר או תחת השפעת סם מסוכן, ובלבד שבבדיקת מעבדה לא נמצא שריכוז האלכוהול בדמו נמוך מהסף שנקבע בתקנות.​

בישראל נהיגה בשכרות כמצב בו ריכוז האלכוהול בדם הוא מעל 0.05% (50 מיליגרם אלכוהול ל-100 מיליליטר דם). בבדיקה במכשיר הינשוף אדם נחשב בגילופין אם נמצא שיעור של 240 מיקרוגרם בליטר אוויר. בעקבות פסיקה של בית המשפט המחוזי בירושלים הועלה הרף ל-290 מיקרוגרם.

על פי סעיף 39א לפקודת התעבורה נקבע עונש מינימום של שנתיים שלילת רישיון על נהיגה בשכרות, למעט בנסיבות מיוחדות.

יצוין, כי אדם המסרב לעבור בדיקת שכרות לפי דרישת שוטר וכן אדם אשר נמצא בגופו סם מסוכן יואשם גם כן בעבירה של נהיגה בשכרות כאשר, כאמור, העונש שנקבע בחוק הינו עונש מינימום של שנתיים שלילת רישיון.

נהיגה במהירות מופרזת​

עבירה של נהיגה במהירות העולה על המותר הינה העבירה הנאכפת ביותר בין עבירות התעבורה.

משטרת ישראל עושה שימוש במס' מכשירים לאכיפת העבירה, בניהם: ממל"ז (אקדח לייזר), מצלמת מהירות ודבורה.

 

עבירת הנהיגה במהירות מעל המותר מעוגנת בתקנה 54 לתקנות התעבורה אשר קובעת כי חל איסור לנהוג במהירות העולה על הקבוע בתקנות.

 

בתקנות נקבע כי בדרך עירונית עד 40 קמ"ש מעל המותר הענישה הינה ברירת קנס (כאשר קיימות 3 מדרגות האחת 250 ₪ ללא נקודות השנייה 750 ₪ בחיוב 8 נקודות והשלישית 1,500 ש"ח בחיוב 10 נקודות , תלוי בגובה המהירות), מעבר למהירות זו המדובר להזמנה לדין בצירוף 10 נקודות.

 

כמו כן נקבע כי, בדרך בין עירונית עד 50 קמ"ש מעל המותר הענישה הינה ברירת קנס (כאשר קיימות 2 מדרגות האחת 250 ₪ ללא נקודות והשנייה 750 ₪ בחיוב 8 נקודות, תלוי בדובה המהירות), מעבר למהירות זו המדובר להזמנה לדין בצירוף 10 נקודות

 

יודגש, כי בכל מקרה של הזמנה לדין, רשאי קצין משטרה לשלול את רשיון הנהיגה של הנהג באורח מיידי לשלושים יום.

פסילה ע"י משרד הרישוי בגין צבירת נקודות​

שיטת הניקוד היא אמצעי למעקב אחר עבירות תעבורה שביצעו נהגים.

מעבר לעונש המוטל על הנהג (קנס), נצברות לחובתו נקודות, בהתאם לחומרת העבירה. על-פי הנקודות התקפות הרשומות לחובת נהג, מוטלים עליו אמצעי תיקון.

תקופת הצבירה של הנקודות היא התקופה שלאורכה מחברים נקודות זו לזו לשם קביעת סך הנקודות של הנהג.

 

כאשר לנהג יש 12 נקודות חובה עליו לעבור הדרכה בנהיגה נכונה.

בתום ההדרכה הנקודות יילקחו בחשבון, אלא רק לאחר שיחלפו שנתיים מתאריך ביצוע העבירה, ובתנאי שלא צבר נקודות נוספות במהלך השנתיים.

 

אם הנהג כשל והורשע שוב בעבירות תנועה וצבר סה"כ 22 נקודות במהלך השנתיים הללו- תקופת הצבירה תוארך לארבע שנים.

 

אם יירשמו לחובת הנהג עוד 2 נקודות או יותר במהלך ארבע השנים (כלומר 24 נקודות או יותר) רשות הרישוי תזמן את הנהג לקורס ייעודי (השונה מהקורס הבסיסי) בנהיגה נכונה בדרך עירונית או בדרך לא- עירונית.

 

כאשר נהג צובר 36 נקודות ומעלה תוטל עליו פסילה של 3 חודשים + מבחן עיוני (תיאוריה).

כאשר נהג צובר 36 נקודות בפעם השנייה תוך 6 שנים רשיונו יפסל לתקופה של 9 חודשים + מבחן עיוני (תיאוריה) + מבחן מעשי (טסט) + בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

 

רישום העבירות בקובץ הנהגים מתבצע בהתאם לדיווח משטרת ישראל, לאחר תשלום קנס על ברירת משפט, או לאחר הרשעה בבית המשפט. אם לא שולם הקנס ולא הוגשה במועד בקשה להישפט, בתום 90 יום מיום ביצוע העבירה, יחולו הנקודות על הנהג כאילו הורשע בדין (בחזקת הרשעה).

 

 

תאונות דרכים עם נפגעים​

תאונות דרכים הינו אירוע בו מעורב כלי רכב אשר גרם לפגיעה באדם או ברכוש. יצוין, כי המשטרה תתערב בתאונת דרכים אשר הסתיימה בנזק בלבד במקרים חריגים ביותר.

 

כאמור, תאונת דרכים עם נפגעים יכולה לגרום לפציעתו של אדם ובמקרה חמור יותר, לגרימת מותו. ייצוג נאשם, החשוד באחריות לתאונה ע"י עו"ד לתעבורה משמעותי ביותר שכן המדובר בתחום ייחודי.

 

כמו כן, אם אדם מצא את מותו בתאונת דרכים, החשוד באחריות לתאונה יכול להיות מואשם בעבירה של גרם מוות ברשלנות (אשר העונש הקבוע בצידה הינו 3 שנות מאסר) ולחילופין בעבירת ההריגה (אשר העונש הקבוע בצידה הינו 20 שנות מאסר).

יודגש, כי בשלב החקירה, קיימת סמכות לקצין משטרה לפסול את רשיונו של החשוד בגרימת התאונה עם נפגעים לתקופה של 60 ימים ואם המדובר בתאונה אשר אדם מצא את מותו ל- 90 ימים.

 

הענישה נגד נהגים הנאשמים בגרימת תאונות דרכים עם נפגעים עשויה להשתנות בין נהג לנהג ומושפעת מגורמים שונים ביניהם: עברו התעבורתי של הנאשם ביחס לוותק נהיגתו, נסיבות גרימת התאונה (נהיגה בקלות ראש/בחוסר זהירות), סעיפי האישום וכו'.

לאור אלו, ומאחר והמדובר בתחום ייחודי, מומלץ להיעזר בשירותיו של עו"ד לתעבורה, אשר, לאחר עיון בחומר הראיות, יוכל להעריך את הסיכוי לעומת הסיכון ואת הענישה הצפויה במידה ויורשע.

דוחות תנועה​

דוחות תנועה מתחלקים לשני סוגים, דוחות מסוג הזמנה למשפט ודוחות מסוג ברירת משפט, קרי קיימת לאזרח הברירה לשלם את הדו"ח או להגיש בקשה להישפט.

 

סכומי הקנסות בדוחות תעבורה נעים בין 100 ₪ לבין 1,500 ₪ תלוי בסוג העבירה. בנוסף, חלק מהדוחות מחייבים את האזרח בנקודות רישוי (לעניין הנקודות ניתן לקרא בהרחבה בלשונית "פסילה ע"י משרד הרישוי בגין צבירת נקודות".

 

יודגש, כי תשלום הקנס הינו למעשה הודאה בביצוע עבירה ולא יהיה ניתן לאחר מכן להגיש בקשה להישפט.

 

יצוין, כי אי תשלום הקנס במועד הקבוע בחוק (תוך 90 יום מיום ביצוע העבירה) דבר שיגרום בחיוב נקודות אוטומטי וכן יגרור תוספת פיגורים.

 

אם הנכם חושבים שהואשמתם בעבירה ללא כל הצדקה, פנו לעו"ד על מנת שיסביר לכן את הפן המשפטי וכן, במקרה הצורך, אף יגיש בקשה להישפט ויביא לזיכויכם בבית משפט לתעבורה.

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות - 052-644-4606

משרד עורכי דין​

יתח- מורדוך |​

פלילי - תעבורה

עו"ד תעבורה תומר מורדוך 052-6444606 | עו"ד פלילי עינב יתח 054-6364651

פקס: 03-5616658